Sportas

Į Lietuvą iš Los Andžele (JAV) daugiau kaip savaitę vykusių Pasaulio specialiųjų olimpinių vasaros žaidynių grįžo Lietuvos delegacija, kurioje atstovavo 13 atletų.

Lietuvos specialiosios olimpiados delegaciją sudarė atletai iš Vilniaus, Kauno, Kazlų Rūdos, Utenos, Ukmergės bei Radviliškio.

Iš Radviliškio jėgos trikovės rungtyse atstovavo: Justinas Bladika, Radviliškio profesinio rengimo centro atletas, šaltkalvio specialybės mokinys, Kristina Kirilesku, Radviliškio profesinio rengimo centro atletė, virėjo specialybės mokinė, Jonas Pravilonis, Radviliškio technologijų ir verslo mokymo centro direktorius.

Po 25 valandų skrydžio atletai atrodė pavargę, bet laimingi, nes kitoje Atlanto pusėje pasiekti puikūs rezultatai. Žaidynių atidarymo ceremonija vyko 80 tūkstančių vietų Los Andželo memorialiniame koliziejuje, kuriame vyko 1932 ir 1984 metų Olimpinės žaidynės.


Tradiciškai įnešta olimpinė veliava, uždegtas olimpinių žaidynių aukuras, kuris degė visų žaidynių metu, sakyta sportininkų, teisėjų ir trenerių priesaika, organizuota sportininkų eisena. Atidaryme dalyvavimo olimpinis plaukimo čempionas plaukikas Michaelas Phelpsas, buvusi Kinijos krepšinio žvaigždė Yao Min gas ir JAV pirmoji dama Michelle Obama, kuri pradėjo žaidynių atidarymo ceremoniją.
Žaidynėse dalyvavo per 6,5 tūkst. atletų iš daugiau nei 165 valstybių. Jie rungėsi 25-iose olimpinėse šakose, įvairiose amžiaus ir pajėgumo grupėse. Lietuviai savo jėgas išbandė penkiose sporto šakose – lengvojoje atletikoje, stalo tenise, bočioje, plaukime ir jėgos trikovėje. Lietuvos atletai iškovojo net 17 medalių, iš jų 9 aukso. Pagal aukso medalius Lietuvai šios žaidynės buvo pačios gausiausios.

Geriausiai tarp jų pasirodė sunkiosios atletikos atstovai Kristina Kirilesku ir Justinas Bladika, laimėję aukščiausius apdovanojimus ir atskirose rungtyse ir bendrojoje įskaitoje. Kristina Kirilesku tapo absoliučia JAV mieste Los Andžele vykusių specialiųjų olimpinių žaidynių jėgos trikovės varžybų čempione. Atletė tris aukso medalius susižėrė triumfavusi atskirose pritūpimo su štanga, štangos spaudimo ir atkėlimo rungtyse, o dar vieną – patį svarbiausią iškovojo bendroje įskaitoje, viso 4 aukso medalius.
Kristina Kirilesku prisipažino nesitikėjusi iškovoti tiek daug aukso medalių, juolab kad šalies čempionatuose dažniausiai užimdavo antras vietas.
„Apie sidabro medalius pagalvodavau, bet kad būsiu pirma, nesitikėjau. Mūsų grupėje varžėsi septynios merginos, trys iš jų labai norėjo pirmos vietos, bet joms nepavyko, nes darė daug klaidų“, – sakė šalies rinktinei atstovavusi Kristina Kirilesku.

Mergina štangas kilnoti pradėjo maždaug prieš dvejus metus įkalbėta draugės.
JAV iškovoti medaliai – ne vieninteliai atletės kolekcijoje.
Mergina yra tapusi įvairių mūsų šalyje rengiamų štangos spaudimo ir jėgos trikovės varžybų nugalėtoja bei vicečempione.
Radviliškio technologijų ir verslo mokymo centre Krsitina Kirilesku pavasarį įgijo virėjos specialybę.

Justinas Bladika žaidynėse buvo nepralenkiamas rovimo ir stūmimo rungtyse, o taip pat bendroje įskaitoje. Spaudimo nuo suoliuko varžybose jis užėmė antrąją vietą, laimėjo 3 aukso ir 1 sidabro medalį.
Mokinys mokosi šaltkalvio specialybės.
Lietuvos delegacija Los Andžele turėjo būrį sirgalių iš lietuvių bendruomenės, kurie visur lydėjo, rūpinosi ir visose varžybose skandavo „Lietuva, Lietuva“.

Didžiausią įspūdį padarė susitikimas su NBA klubo „Toronto Raports“ ir Lietuvos vyrų rinktinės aukštaūgiu krepšininku Jonu Valančiūnu, kuriam susitikimo metu parodyti iškovoti medaliai, papasakota apie pasiekimus. Krepšininkas pasidžiaugė iškovotų medalių gausa ir palinkėjo sėkmės tolimesnėje sportinėje veikloje.

Sąlygos Jungtinėse Amerikos Valstijoje buvo puikios. Organizatoriai aktyviai rūpinosi reikiamomis medicinos priemonėmis, transportu, maistu. Kiekvienas atletas medikų miestelyje galėjo pasitikrinti savo sveikatą.

Laisvalaikiu žaidynių dalyviams buvo organizuojamos ekskursijos po Los Andželą, pasibaigus varžyboms Lietuvos atletai vyko pasižvalgyti po garsųjį kino studijų ir žvaigždžių centrą Holivudą.

Anot naujienų agentūros AP apie 500 tūkstančių žmonių užsuko pasižiūrėti žaidynių Los Andžele ir šio miesto apylinkėse.
2015 metų pasaulio specialiosios olimpiados vasaros žaidynės buvo didžiausias sporto ir humanitarinis renginys. Los Andžele žaidynių regalijos buvo perduotos Austrijai, kur 2017 m. vyks žiemos žaidynės.